Zdalne nauczanie – informacje

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie i Nauczyciele!

Proszę o zapoznanie się z informacjami na temat jak: zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu oraz jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

Pozdrawiam
Władysława Wróbel – dyrektor szkoły

 

Rady i wskazówki dla rodziców dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci:

Drodzy Rodzice – Internet to jedno z najważniejszych mediów ma wiele zalet, niestety może być wykorzystywany również do szkodliwych, złośliwych czy przestępczych działań. Na zagrożenia występujące w Sieci narażone są przede wszystkim dzieci. Dlatego szczególnie ważną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie najmłodszych, którzy mogą i powinni być dla dziecka nauczycielami w zakresie korzystania z Internetu.

 1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem: bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z możliwościami Sieci, razem poszukajcie ciekawych i przyjaznych dzieciom i młodzieży stron. 2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie: powiedz co można i czego nie wolno robić, w co można wierzyć, a na co należy uważać. Przypomnij o etykiecie – kodeksie dobrego zachowania w Internecie
 2. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku pozyskiwania przyjaciół w Internecie, o konieczności umawiania się z nieznajomymi tylko w obecności dorosłych.
 3. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka, które popełniło błędy, bo tylko wtedy przyjdzie do ciebie ze swoimi problemami.
 4. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści: wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie i zgłaszać wszelkie przestępstwa.
 5. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądaj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie wspólnie zasady pracy z komputerem i Internetem.
 6. Pamiętaj o zainstalowaniu programu antywirusowego oraz filtrującego szkodliwe treści.
 7. Skonfiguruj również ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu mobilnym (smartfonie), z którego korzysta Twoje dziecko. W przypadku tabletów i smartfonów z systemem Android warto odpowiednio skonfigurować Google Play, przeglądarkę oraz aplikację serwisu YouTube. W nowszych wersjach systemu istnieje także możliwość stworzenia profilu ograniczonego, który będzie stanowił bezpieczną przestrzeń dla dziecka.
 8. Ustal ramy czasowe spędzania dziecka przy komputerze. Nie przedłużaj wyznaczonego czasu.
 9. Bądź konsekwentny i stosuj zasadę: najpierw obowiązki, potem przyjemności.

 

INFORMACJA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

Minister Edukacji Narodowej skierował do dyrektorów informację w sprawie przygotowania szkół oraz placówek systemu oświaty do organizacji zajęć edukacyjnych i zajęć prowadzonych w ramach form pozaszkolnych kształcenia ustawicznego z wykorzystaniem metod, a także technik kształcenia na odległość. W najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.

Ważne wskazówki dla rodziców:

– dzieci w wieku 7 – 10 lat mogą skupić uwagę na lekcji przez około 20 minut

– dzieci w wieku 15 lat do 30 minut.

Przemęczenie powstaje po wysiłku długotrwałym, nawet niezbyt intensywnym, ale nie przerywanym chwilami odpoczynku. Pierwszymi objawami zmęczenia uczniów są: rozproszenie uwagi, nadmierna pobudliwość, drażliwość, pobudzenie ruchowe. Aby zapobiec występowaniu tych objawów należy stosować przerwy w nauce i odpowiednio je wykorzystywać poprzez relaks i czynny wypoczynek, najlepiej na świeżym powietrzu.

Ważnym elementem higienicznym jest racjonalny tryb życia ucznia, który regulowany prawidłowym rozkładem dnia prowadzi do systematyczności oraz nawyków higienicznych.

Należy przestrzegać przede wszystkim prawidłowej proporcji między takimi elementami jak: sen, zajęcia ruchowe oraz nauka w domu.

Sen powinien odbywać się tylko w nocy od godziny:

– 20 –tej dla dzieci młodszych

– 20.30, 21.00 dla dzieci starszych

i trwać:

– 12 godzin – dzieci 5 –8 lat,

– 11 godzin – dzieci 11 lat,

– 10 godzin – dzieci 11-15 lat,

– 8 – 9 godzin dzieci powyżej 15 lat.

W jaki sposób rodzic może pomóc dziecku?

Niewskazane jest siedzenie z dzieckiem przez cały czas odrabiania lekcji. Dobrze jest przyzwyczajać dziecko do wykonywania samodzielnej pracy w określonym czasie. Jest to przyzwyczajenie do dobrej organizacji pracy. Dziecku najlepiej umysłowo pracuje się rano od 8 do 11, zaś po południu od godziny 14 do 17.

Rodzic powinien regulować proporcję między czasem spędzonym na zabawie, a innymi obowiązkami dziecka. Jeśli dziecko, nawet po odpoczynku nadal nie zabiera się do nauki, pomóżmy mu. Zachęta, zainteresowanie nauką, delikatne naprowadzenie, pobudzenie dziecka do działania, to najlepsza pomoc rodziców.

Rodzic powinien czuwać nad przebiegiem odrabiania lekcji i dyskretnie obserwować pracę, nie zostawiajmy dziecka samemu sobie.

Dziecko musi wiedzieć, że rodzice interesują się jego nauką, dostrzegają sukcesy i cieszą się nimi, nie lekceważą żadnych jego zaniedbań.

Stwórzmy dziecku dobre warunki do nauki:

– stałe miejsce do pracy (swój stolik, biurko, półkę na książki, zeszyty, przybory szkolne)

– miejsce do nauki powinno być ustawione tak, by światło dzienne padało z lewej strony

– krzesełko dostosowane do wzrostu dziecka, tak, aby nogi dotykały podłogi (nieprawidłowa pozycja sprawia, że dziecko szybko się męczy, jest znużone i zniecierpliwione)

– pomieszczenie przeznaczone do nauki powinno być wywietrzone

 

Zasady efektywnego uczenia się:

– Odrabiaj lekcje w tym dniu, w którym zostały zadane.

–  Rozłóż równomiernie pracę na poszczególne dni tygodnia.

– W każdym dniu wykonaj najpierw zadania bieżące, po ich ukończeniu przystępuj do odrabiania zadań okresowych (powtórki, lektura, referaty, sprawozdania).

– Przed nauką przewietrz pokój, przejrzyj rozkład lekcji, przygotuj potrzebne podręczniki, zeszyty i przybory do pisania.

–  Po zapoznaniu się z całością pracy, ułóż jej plan (ustal kolejność wykonania zadań, zaplanuj krótkie przerwy między poszczególnymi zadaniami).

–  Pracuj równomiernie, starannie, bez pośpiechu.

Dzieci w młodszym wieku szkolnym na ogół chętnie i z zapałem zabierają się do nauki. Pilnie słuchają i gorliwie wypełniają polecenia nauczyciela, rodzica. Potrzebna jest tu rozsądna rozmowa z dzieckiem. Możemy dziecku, które ma trudności, dyskretnie pomóc, naprowadzić, wspólnie z nim zastanowić się nad problemem, zawsze starając się wykazać maksimum zainteresowania. Do należytego wypełniania obowiązków trzeba przyzwyczaić dziecko od najmłodszych lat, bowiem wytworzone w pierwszych latach nauki szkolnej nawyki są najtrwalsze.

 

Rady i wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu dla ucznia :

 1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego. Strzeż się wirusów.
 2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.
 3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.
 4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
 5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.
 6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych. Jeśli korzystasz z serwisów społecznościowych, zadbaj o odpowiednie ustawienia prywatności. Im mniej informacji udostępniasz osobom postronnym, tym lepiej.
 7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr. W różnych serwisach posługuj się różnymi hasłami.
 8. Nie pozwalaj na zapamiętywanie przez przeglądarkę haseł do poczty elektronicznej i serwisów, z których korzystasz — w przeciwnym razie każda osoba pracująca na tym komputerze będzie mogła zalogować się na Twoje konto. Po skończonej pracy wyloguj się — inaczej ktoś może się pod Ciebie podszyć.
 9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL.
 10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.
 11. Szanuj innych w sieci. Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję. Nie wyzywaj, nie obrażaj nie hejtuj.
 12. Czytaj regulaminy. Zwracaj uwagę na komunikaty pojawiające się w trakcie pobierania programów, gier i aplikacji na telefony komórkowe i smartfony. Możesz się z nich dowiedzieć, do jakich Twoich danych żąda dostępu pobierana usługa. Uważaj, na co wyrażasz zgodę.
 13. Przestrzegaj prawa. Pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w sieci.
 14. W razie wątpliwości odnośnie do tego, jak w danej sytuacji postąpić, poproś o radę swoich rodziców lub innych dorosłych, którym ufasz.
 15. Korzystaj z umiarem z Internetu. Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

 

Skip to content