Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Od 1967 r. 2 kwietnia – na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Obchody święta mają na celu rozpowszechnianie książek oraz wspieranie czytelnictwa już od najmłodszych lat. Nie sposób przecenić roli książek dla prawidłowego rozwoju dzieci. Dobra lektura może być wspaniałym przewodnikiem i nauczycielem, często książki pochłaniane w najmłodszych latach, kształtują nas najbardziej i zostają w naszej pamięci na całe życie. Chociaż książce dziś coraz trudniej konkurować z wszechobecną rzeczywistością cyfrową w postaci np. mediów społecznościowych, to jednak nic nie może w pełni zastąpić czytania, które zaszczepia w dziecku chęć zdobywania wiedzy o otaczającym świecie, uczy logicznego myślenia, wzbogaca słownictwo, rozwija pamięć, pobudza wyobraźnię.

Z okazji Dnia Książki został ogłoszony w naszej szkole plebiscyt pod hasłem „Ulubiona książka mojego dzieciństwa”.  Z oddanych głosów powstała lista książek – czyli Top 10, cieszących się największą popularnością społeczności szkolnej, oto ona:

1. „Czerwony kapturek”,

2. „Brzydkie kaczątko”,

3. „Chłopcy z placu broni”,

4. „Dzieci z Bullerbyn”,

5. „Akademia Pana Kleksa”,

6. „Dziewczynka z zapałkami”,

7. „Czerwone krzesło”,

8. „Kot w butach”,

9. „Hobbit”,

10. „Gang Swojaków”,

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w głosowaniu.

Czytanie książek nie jest lekarstwem na wszystkie trudności dzieci w nauce, ale niewątpliwie jest jednym z najlepszych sposobów na ich uniknięcie.

Skip to content