Uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Bo wolność – to nie cel lecz szansa by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia
Wolność – to ta najjaśniejsza z gwiazd
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja

Słowa pieśni Marka Grechuty wybrzmiały podczas akademii w naszej szkole z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. 11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii Polski. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał wolność. Wolność wpisana była i jest w dusze Polaków. Wolność to skarb, który wielu naszych rodaków okupiło najwyższą ceną na ziemi – ceną życia. W tym dniu oddajemy hołd wszystkim Polakom, tym którzy odeszli i tym, którzy żyją. 14 listopada br. uczniowie przybyli do szkoły odświętnie ubrani. Dodatkowym elementem stroju były biało-czerwone kotyliony. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, czym włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. Uczniowie klasy siódmej i ósmej zaprezentowali program artystyczny przypominający ważne wydarzenia historyczne, od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów, po jej odzyskanie 11 listopada 1918r. Przeprowadzili niecodzienną lekcję historii, ucząc młodszych kolegów zrozumienia takich słów jak Polska i niepodległość. Przedstawili utwory poetyckie oraz sceny pantomimiczne podkreślające nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Strofy wierszy przeplatały się z radosnym brzmieniem pieśni legionowych, które zaprezentowali uczniowie poszczególnych klas. W ten sposób cała nasza społeczność szkolna aktywnie uczestniczyła w tej wyjątkowej lekcji patriotyzmu, która przypomniała uczniom, że pielęgnowanie naszych tradycji to także patriotyzm.
Na koniec pan dyrektor Piotr Piasecki podziękował uczniom i nauczycielom przygotowującym tę uroczystość i czuwającym nad jej przebiegiem – pani Danucie Krupie, pani Marii Mółce oraz pani Barbarze Czai.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do godnego i pięknego celebrowania tego niezapomnianego dnia. Niech ta rocznica będzie dla nas wszystkich przypomnieniem o naszych korzeniach, dumy z bycia Polakami i wdzięczności za naszą niepodległość.

Skip to content