Wyjazd do kina w Mielcu klas VII i VIII

W dniu 26 października uczniowie klasy 7 i 8 pod opieką p. Pauliny Wróbel oraz p. Jarosława Głoda udali się do kina w Mielcu na seans filmowy o tematyce historycznej „Orlęta. Grodno’39”. Przed seansem uczniowie obejrzeli materiał filmowy, który wprowadził ich w trudne i skomplikowane realia życia kulturalnego, politycznego i społecznego w II Rzeczpospolitej. Film Krzysztofa Łukaszewicza jest pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku przedstawiającą historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą. 20 września Armia Czerwona planuje zająć Grodno, a mieszkańcy nie bacząc na grożącą im śmierć podjęli się jego obrony. Nieliczne oddziały wojskowe, wspomagane były przez ludność cywilną, a przede wszystkim przez dzieci i młodzież. Dla Leosia, głównego bohatera i innych polskich dzieci rozpoczynająca się wojna stała się przyspieszoną lekcją dojrzewania oraz konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych. Film „Orlęta. Grodno’39” prezentujący trudne wydarzenia z perspektywy rówieśnika, wywarł na uczniach duże wrażenie i wywołał wiele wzruszeń, a także skłonił do refleksji nad ponadczasowymi wartościami takimi jak przyjaźń, szacunek, patriotyzm.

Skip to content