10 kwietnia uczniowie starszych klas razem z p. M. Mółką , p. J. Grzesiak oraz p. D. Krupą uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Pierwszy punktem programu był spacer z przewodnikiem po Starym Mieście. Najpierw oglądaliśmy Barbakan, budynek militarny o charakterystycznym kształcie ronda, będący najbardziej wysuniętą na północ częścią murów miasta , a następnie przeszliśmy przez Bramę Floriańską. Do dziś jest to jedna z najbardziej monumentalnych budowli średniowiecznych w mieście. Brama pojawia się w najstarszych materiałach źródłowych z 1307 roku, powstała więc prawdopodobnie w XIII wieku lub wcześniej. Obok niej zbudowano później Arsenał Miejski. Ten fragment miasta cudem przetrwał. Kiedy na początku XIX w. planowano rozebrać zaniedbane mury miejskie, prof. Feliks Radwański – twórca Plant – opublikował oświadczenie, w którym napisał, że mury należy zachować, gdyż chronią okolicznych mieszkańców od zanieczyszczonego powietrza, a także kobiety przed podwiewaniem spódnic przez wiatr! Taka ciekawostka😊. Dalej weszliśmy na ulicę Floriańską, jedną z najważniejszych ulic w historycznym Starym Mieście w Krakowie, która została wytyczona w 1257 roku. Ogromna liczba podróżnych i kupców przemierzających Trakt Królewski szybko doprowadziła do powstania tam wielu hoteli i zajazdów. Zatrzymaliśmy się pod Domem Jana Matejki, gdzie urodził się, mieszkał i pracował najsłynniejszy polski malarz historyczny XIX wieku, autor monumentalnych płócien odnoszących się do najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski. Obrazy Jana Matejki (1838-1883) od kilku pokoleń znane są każdemu Polakowi.
Ulica Floriańska poprowadziła nas do Rynku Głównego, gdzie można podziwiać symbole miasta – Sukiennice, Kościół Mariacki oraz wieżę będącą pozostałością po dawnym ratuszu, wszystkie te obiekty zbudowane w stylu gotyckim. W budynku przy Rynku Głównym 7 od połowy XVI do XVII wieku mieściła się pierwsza w Polsce poczta.
Później ulicą Bracką doszliśmy do Placu Wszystkich Świętych. Kiedy Kraków uzyskał wstępne prawa miejskie w 1220 r. na mocy pierwotnego „karty lokacyjnej”, to właśnie tam planowano zlokalizować rynek. Znajdują się tu dwa gotyckie kościoły – św. Franciszka z Asyżu i bazylika Trójcy Świętej, oba słynące z historycznego znaczenia, a także niesamowitych wnętrz wypełnionych dziełami sztuki z różnych epok. Wstąpiliśmy do Kościoła OO. Franciszkanów, w którym podziwialiśmy polichromie i najpiękniejsze witraże St. Wyspiańskiego oraz stacje Męki Pańskiej J. Mehoffera.
Kolejny punktem wycieczki było przejście pod Uniwersytet Jagielloński – Almae Mater – najstarszą uczelnią nie tylko w Krakowie, ale w ogóle w Polsce. Założona jako Akademia Krakowska przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Staraniem pary królewskiej – królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły uniwersytet został odnowiony w 1400 roku. Dopiero w 1818 roku oficjalnie wprowadzono nazwę Uniwersytet Jagielloński. Tragiczne dla UJ były lata II wojny światowej, kiedy Niemcy zamknęli uniwersytet, aresztując i wywożąc do obozów koncentracyjnych 183 profesorów, asystentów i wybitnych uczonych z tej i innych uczelni Krakowa. Stamtąd udaliśmy się na ulicę Skarbową 2, gdzie mieści się teatr znany szczególnie z przedstawień lalkowych oraz spektakli z nurtu teatru formy i tańca, czyli Teatr Groteska. Tutaj obejrzeliśmy spektakl pt. „Kapelusz za sto tysięcy” zrealizowany na podstawie powieści Adama Bahdaja. Uczniowie poznali główną bohaterkę sztuki – dwunastoletnią Krysię, zwaną przez kolegów w swoim gangu Dziewiątką. Za sprawą przypadku ta odważna, zaradna i skora do natychmiastowego działania dziewczynka przeżyła niesamowitą wakacyjną przygodę. Wcieliła się w rolę detektywa, próbując wyjaśnić tajemnicę kapelusza wartego 100 tysięcy.
Nieodłączny element każdej udanej wycieczki to oczywiście wizyta w każdemu znanej restauracji, która rzecz jasna, dopełniła atrakcji wycieczki.
Pogoda dopisała, humory również, wycieczka, więc należała do udanych 🙂