Wycieczka do Nowej Dęby i Łańcuta – „Poznaj Polskę”.

W dniu 15 czerwca 2023r. grupa 25 uczniów klas I- III wraz z opiekunami: J. Grzesiak, L Klara, J. Sokół, P. Wróbel, L. Strycharz wzięła udział w wycieczce do Nowej Dęby i Łańcuta. Wyjazd został zorganizowany dzięki dofinansowaniu , które otrzymaliśmy w ramach rządowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki – „ Poznaj Polskę ”.
Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie dla uczniów w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii. Przedsięwzięcie pozwala urozmaicić zajęcia oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Pierwszym etapem wycieczki było Muzeum w Nowej Dębie, gdzie bombki nadal produkowane są jak w czasach naszych dziadków – tradycyjnymi, rękodzielniczymi metodami. W muzeum nie tylko można było podglądać cały proces powstania i zdobienia bombki, ale także samemu spróbować swoich sił, każdy odwiedzający mógł własnoręcznie przyozdobić swoją bombkę, a efekty swojej pracy zabrać do domu.
Choć o bombkach przypominamy sobie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, to ich produkcja trwa cały rok. Kto chciałby obejrzeć setki dawnych i współczesnych bombek w różnych stylach i na własne oczy zobaczyć, jak powstaje szklana bombka niezależnie od pory roku? To właśnie uczniowie ZSP w Słupcu mieli taką możliwość. Poza samym oglądaniem choinkowych klejnotów najciekawszym punktem pobytu w Muzeum Bombki Choinkowej był pokaz dmuchania bombki.
Kolejnym etapem wycieczki był Łańcut. Zamek w Łańcucie to jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych w województwie podkarpackim. Pięknie utrzymany, wiekowy pałac stanowi dziś siedzibę muzeum, w którym obejrzeć można wiele ekspozycji o historycznym charakterze. Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze.
Oczywiście zwiedzanie zamku koniecznie trzeba było zakończyć spacerem po parku, w trakcie którego można spotkać jeszcze dodatkowe atrakcje. W łańcuckiej wozowni można było obejrzeć pokaźną kolekcję różnych pojazdów konnych, karet, powozów i sań. Spacerując po zamkowym parku, warto było zajść również do otwartej w 2008 roku storczykarni, pierwszej takiej skupiającej się na prezentowaniu eleganckich kwiatków. Na zakończenie uczniowie mieli okazję zwiedzać oranżerię i odbyć wirtualny lot nad łańcuckimi włościami, poznać tajniki zamkowej kuchni, a na multimedialnej podłodze zatańczyć menueta.
Ostatnim punktem wycieczki był obiad w restauracji położonej obok posiadłości zamkowych.

Skip to content