Spotkanie z autorką książek dla dzieci – p. Ewą Stadtmuller

Dnia 2 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z poetką, pisarką, autorką książek dla dzieci – panią Ewą Stadtmüller.

Pani Ewa Stadtmüller pochodzi z Krakowa. Ukończyła filologię polską i fakultet dziennikarski na WSP ( dzisiejszy UP) w Krakowie. Przez dziesięć lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego, a od 1987 roku także jako asystent w Katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej AP. Zadebiutowała w 1992 roku bajką „O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę”. Jest autorką  ponad stu książek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: napisany wspólnie z Elżbietą Zechenter – Spławińską „Leksykon dla najmłodszych”, humorystyczny „Poradnik młodego redaktora” ” czy też napisane wspólnie z Anną Chachulską przewodniki: „Kraków i okolice” oraz „Zakopane i okolice”. Nurt religijny w twórczości autorki reprezentują książki takie jak: „Przypalona szarlotka”, „Zwierzyniec Pana Boga”, czy wierszowana opowieść o Janie Pawle II „Z Wadowic do nieba”. W 2003 roku Ewa Stadtmuller została wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka, a w 2008 za książkę „A – jak anioł” otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – Feniks 2008.

Spotkanie miało charakter warsztatowy w dwóch grupach wiekowych: o godz. 10 dla przedszkolaków oraz  klas I – III,  a o godz. 11.30  dla uczniów z klas IV  – VIII. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej autorka barwnie i z wielkim entuzjazmem opowiadała o swojej twórczości. Słuchacze dowiedzieli się m.in. jak powstaje książka: od pomysłu autorskiego poprzez wspólną współpracę redaktora, ilustratora i wydawcy. Autorka opowiadała o swoich książkach, o tym jak powstają i skąd czerpie pomysły. Pani Ewa  odpowiadając na pytania uczniów skąd czerpie pomysły do swoich książek, odpowiedziała,  iż inspiracją często są codzienne zdarzenia jak również umiejętność patrzenia na świat oczyma dziecka. Zdradziła również, że pomysły rodziły się pod wpływem pytań  jej dzieci. Pisarka, jeśli nie znała odpowiedzi, wymyślała na ten temat jakąś fantastyczną opowieść. Tak między innymi powstała bajka o świetliku, gdy trzyletni syn pisarki zapytał, dlaczego robaczek świętojański świeci. Pani Ewa przygotowała dla małych widzów wiele atrakcji i niespodzianek. Dzieci z wielkim zaangażowaniem próbowały swych sił w układaniu rymów i ciekawych zagadek. Uczniowie mieli możliwość rozmowy o swoich upodobaniach czytelniczych i zadawania pytań. Najciekawsze z nich zostały nagrodzone książką autorki z autografem. Po spotkaniu można było zakupić przywiezione przez pisarkę książki, a biblioteka szkolna otrzymała w prezencie jedną z książek opatrzoną dedykacją.

Spotkanie z panią Ewą Stadtmüller było niewątpliwie dla wszystkich wspaniałym przeżyciem i czasem świetnej zabawy.

D.Krupa

Skip to content