Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji właśnie 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę.

W  obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się również uczniowie  naszej szkoły.  Podczas swoich zajęć poznawali tajniki wiedzy o języku polskim, jak również podjęli się wielu zadań, które miały na celu pokazać, że językiem polskim można się nieźle bawić. I tak: szukali homonimów, układali wyrazy ze słowa „ krasnoludek” , wybierali poprawne formy wyrażeń, w których najczęściej popełniamy błędy, poszukiwali w swoim otoczeniu słów z rz, ż, ch, h. Na tym jednak nie poprzestali. Wykazali się niemałą kreatywnością, wykonując ciekawe plakaty popularyzujące polszczyznę, które zostały umieszczone na szkolnym korytarzu.  Ponieważ działań, które zaplanowaliśmy było wiele, w kolejnym dniu nasza szkoła zamieniła się w wielobarwną galerię postaci z baśni, bajek, powieści. Uczniowie przybyli do szkoły przebrani za ulubionych bohaterów literackich.

Dbajmy na co dzień o rozwój i piękno naszej mowy. Nie zachwaszczajmy języka polskiego  wulgaryzmami,  mówmy i piszmy poprawnie, bowiem „świat jest taki, jaki mamy zasób słów. Świat jest taki, jak potrafimy go opisać”.

Skip to content