DOKĄD TUPTA NOCĄ JEŻ?

10 LISTOPADA OBCHODZIMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JEŻA

Maj to miesiąc, kiedy na świat przychodzą małe jeże. Zwierzęta te są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych, ale czy faktycznie dobrze znamy tego małego, kolczastego ssaka?                          Po przebudzeniu z zimowego snu jeże zaczynają intensywnie żerować, nadrabiają straty tłuszczu, który spaliły podczas zimy. Wiosna jest dla nich wyjątkową porą roku. Kolce to jedyna broń, jaką w swoim skromnym arsenale, posiadają te niewielkie ssaki. Poza tym jeż, kiedy poczuje się zaniepokojony, zwija się w kolczastą kulkę. Posiada specjalne mięśnie, które pomagają mu zwinąć się w kłującą  kulkę. Mimo że ukłucia jeża nie są przyjemne, to posiada on wrogów. Do największych wrogów tych zwierząt należą m.in. borsuki, lisy i psy. Na jeże polują również puchacze. Sowy skalpują jeże, pozostawiając w lesie tylko kolczastą zbroję.

             L. Klara

Skip to content