Akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W poniedziałek, 4 marca 2024 roku w naszej szkole obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych oraz upowszechnianie wiedzy wśród uczniów o żołnierzach, którzy walczyli o niepodległość Polski. Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Uroczystość ta ustanowiona została 3 lutego 2011 roku przez Sejm RP jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego. W trakcie uroczystego apelu uczniowie klasy VII przedstawili informacje o działalności Żołnierzy Wyklętych, przybliżyli kolegom sylwetki bohaterskich „Niezłomnych”, którzy ginęli za sprzeciwianie się narzuconemu systemowi komunistycznemu i pomimo tego, iż znajdowali się w sytuacji beznadziejnej, byli prześladowali i zdradzani, bez szans na zwycięstwo, pozostali niezłomni. Żołnierze wyklęci – cześć ich pamięci!

Skip to content