17 stycznia br. w mroźny, acz słoneczny poranek uczniowie klas 4 – 8 wraz z nauczycielami udali się do mieleckiego kina, aby obejrzeć film pt. „Akademia pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego. Projekcję filmu poprzedziła krótka prelekcja, a potem wspólnie wkroczyliśmy w bajeczny świat wyobraźni.
„Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy szalonego profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać rodzinną tajemnicę… Prawdziwą supermocą Ady Niezgódki jest jej zdolność rozpoznawania i współodczuwania stanów innych istot, jakie spotyka na swojej drodze. To dzięki tej cennej umiejętności jest w stanie nawiązywać wartościowe relacje. W toku rozwoju akcji Ada przełamuje swój strach, doświadcza wielu nowych rzeczy i zyskuje cenne umiejętności. Przy wsparciu profesora Kleksa i swoich nowych kompanów bohaterka odkrywa swój wielki potencjał. Dzięki temu staje się bardziej asertywna i pewna swoich racji. Nie boi się przejmować inicjatywy, słucha swojej intuicji.
W rolę Ambrożego Kleksa wcielił się Tomasz Kot, Adę Niezgódkę zagrała Antonina Litwiniak. Towarzyszą im Sebastian Stankiewicz jako Mateusz oraz wybitna aktora teatralna, Danuta Stenka w roli demonicznej Królowej Wilków. W obsadzie nowej „Akademii Pana Kleksa” nie mogło też zabraknąć legendarnego Piotra Fronczewskiego , który w filmie z 1983 roku grał tytułowego bohatera. Tym razem pojawia się jako tajemniczy doktor.
Niewątpliwymi atutami filmu są olśniewająca strona wizualna i oprawa muzyczna w wykonaniu popularnych artystów, szczególnie piosenka „Jesteś moją bajką” w wykonaniu Sanah. „ Akademia pana Kleksa” pokazuje, że mimo istniejących między nami różnic możemy odnaleźć konsensus – wystarczy tylko otwartość na drugą istotę i jej perspektywę. Film promuje ponadczasowe wartości, takie jak przyjaźń, altruizm i solidarność. Pokazuje także, dlaczego tak ważne są akceptacja i wsparcie dla innych.
Współczesna wersja znanej lektury bardzo nam się spodobała, już czekamy na kolejną część.