Wycieczka do kina

17 stycznia br. w mroźny, acz słoneczny poranek uczniowie klas 4 – 8  wraz z nauczycielami udali się do mieleckiego kina, aby obejrzeć film pt. „Akademia pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego.  Projekcję filmu poprzedziła krótka prelekcja, a potem wspólnie wkroczyliśmy w bajeczny  świat wyobraźni.

„Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy szalonego  profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać rodzinną tajemnicę… Prawdziwą supermocą Ady Niezgódki jest jej zdolność rozpoznawania i współodczuwania stanów innych istot, jakie spotyka na swojej drodze. To dzięki tej cennej umiejętności jest w stanie nawiązywać wartościowe relacje. W toku rozwoju akcji Ada przełamuje swój strach, doświadcza wielu nowych rzeczy i zyskuje cenne umiejętności. Przy wsparciu profesora Kleksa i swoich nowych kompanów bohaterka odkrywa swój wielki potencjał. Dzięki temu staje się bardziej asertywna i pewna swoich racji. Nie boi się przejmować inicjatywy, słucha swojej intuicji.

W rolę Ambrożego Kleksa wcielił się Tomasz Kot, Adę Niezgódkę zagrała Antonina Litwiniak. Towarzyszą im  Sebastian Stankiewicz jako Mateusz oraz wybitna aktora teatralna, Danuta Stenka w roli demonicznej Królowej Wilków. W obsadzie nowej „Akademii Pana Kleksa” nie mogło też zabraknąć legendarnego Piotra Fronczewskiego , który w filmie z 1983 roku grał tytułowego bohatera. Tym razem pojawia się jako tajemniczy doktor.

 Niewątpliwymi atutami filmu są olśniewająca strona  wizualna i oprawa muzyczna w wykonaniu popularnych artystów, szczególnie piosenka „Jesteś moją bajką” w wykonaniu Sanah. „ Akademia pana Kleksa” pokazuje, że mimo istniejących między nami różnic możemy odnaleźć konsensus  – wystarczy tylko otwartość na drugą istotę i jej perspektywę. Film promuje ponadczasowe wartości, takie jak przyjaźń, altruizm i solidarność. Pokazuje także, dlaczego  tak ważne są akceptacja i wsparcie dla innych.

Współczesna wersja znanej lektury bardzo nam się spodobała,  już czekamy  na kolejną część.

Skip to content