Podsumowanie akcji w ramach „Dnia Bezpiecznego Internetu”

Nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do ogólnoeuropejskiej akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu” (saferinternet.pl/dbi ).

Akcję rozpoczęła ogólnoszkolna prelekcja pn. „Dzień Bezpiecznego Internetu” przygotowana i przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski.

Uczestnictwo w lekcjach online dodatkowo pogłębiło wiedzę nt. bezpiecznego korzystania z Internetu. Sieciakowa lekcja „Kto jest po drugiej stronie?” (SP 1–3)

Podczas lekcji dzieci z klas wczesnoszkolnych (1,2,3) poznają bohaterów projektu Sieciaki.pl – drużynę Sieciaków walczącą ze złymi Sieciuchami. Podejmuje temat niebezpiecznych kontaktów online. Dzieci dowiedzą się jakie zagrożenia wiążą się z kontaktami online i poznają zasady bepieczeństwa dotyczące komunikacji w sieci. Lekcja jest atrakcyjna graficznie i ma charakter interaktywny dzięki wykorzystaniu aplikacji MENTI. Spotkanie prowadził Łukasz Wojtasik – autor serii książek o przygodach Sieciaków.

Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w lekcji online pn. „Wyłącz, by odpocząć”. Dlaczego warto się czasem wyłączyć? Czym jest cyfrowy dobrostan i jak dbać o higienę cyfrową, mając przy sobie smartfona? Uczniowie poznali odpowiedzi na te pytania podczas lekcji, ucząc się, jak zadbać o jakościowy odpoczynek. Na koniec zobaczyli jak zaprojektować etui na smartfona. Lekcję poprowadziła Marta Florkiewicz-Borkowska – trenerka programu Asy Internetu Fundacji Szkoła z Klasą i Google.

Klasy VII i VIII uczestniczyły w lekcji online pn.”Jak odróżnić fake od newsa?”. Lekcja opiera się na wystąpieniach z Digital Youth Forum – wydarzenia poświęconego edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii. Celem lekcji jest zapoznanie ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w internecie. Lekcję poprowadził Maciej Kępka – absolwent Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczniowie klas I – III ukończyli kurs e-learning Misja bezpieczny internet dostępny na stronie Sieciaki.pl . Dzięki kursowi dzieci poznają sieciakowe przygody, dowiadują się o niebezpiecznych sytuacjach, których mogą doświadczyć w internecie, a także uczą się skutecznych metod reagowania na zagrożenia w sieci. Kurs zbudowany jest z 15 części (misji). Każda z nich – wprowadzenie, prywatność, zdjęcia w sieci, znajomości online, itd. Zakończona jest zadaniami, które uczniowie musieli wykonać.

Uczniowie klasy IV i VI ukończyli kurs pt. „Przygody Profesora i N@tki” dostępny na platformie OSE. „Kurs pogłębia wiedzę z zakresu zagrożeń w internecie, wspiera budowanie cyfrowych nawyków pozwalających na bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z sieci, przybliża zagadnienia związane z ochroną prywatności, kontaktami online, dostępem do szkodliwych treści, netykietą, nadużywaniem internetu i urządzeń cyfrowych, cyberzagrożeniami i bezpiecznym korzystaniem z aplikacji.”

Uczniowie klasy czwartej i piątej wykonali prezentację dot. bezpiecznego korzystania z Internetu, wykorzystując do tego współdzielony szablon w aplikacji Canva. Uczniowie oprócz zdobycia wiedzy nt. bezpiecznego Internetu ćwiczyli również umiejętność współpracy w grupie.

We wszystkich projektach eTwinning prowadzonych w naszej szkole omawiane były również kwestie praw autorskich, ponieważ w projektach międzynarodowych często korzystamy z komputerów i Internetu aby tworzyć materiały zadaniowe. Z racji tego, że w tych projektach rozwijamy kompetencje kluczowe ważne jest, aby uczyć się  poprawnych zachowań w Internecie.

Internet stanowi dziś integralny element naszej codzienności – to przestrzeń pracy, nauki, rozrywki i kontaktów międzyludzkich. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby korzystać z niego w sposób odpowiedzialny, świadomy i bezpieczny. Tylko wtedy technologie cyfrowe mogą wspierać nasz rozwój, nie naruszając przy tym naszego dobrostanu ani prywatności.