Nr1

Dzień bez plecaka

Dnia 17 kwietnia  w naszej szkole odbyła się akcja Dzień bez plecaka organizowana przez Samorząd Uczniowski. Akcja po raz kolejny cieszyła się sporym zainteresowaniem uczniów.

W ten dzień uczniowie przychodzą bez plecaka, a zamiast niego przybory szkolne przynoszą w przeróżnych, czasem zaskakujących przedmiotach.

Pomysł Dnia bez plecaka pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Akcję organizuje się ją po to, aby zwiększyć świadomość trudnych warunków oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich nie ma dostępu do edukacji, lub jeśli mają, wtedy pojawia się problem dotarcia do szkoły oraz posiadania przyborów i książek do nauki.

Konkurs plastyczny pn. „Strażacy – tam gdzie zaczyna się bohaterstwo”

Dnia 19. kwietnia 2024r. odbyło się rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego pn. „Strażacy – tam gdzie zaczyna się bohaterstwo”. który odbył się 19.04.2024 r. w Domu Kultury w Szczucinie. Z naszej szkoły wzięło udział 12 uczniów, a następujący uczniowie zajęli miejsca na podium:

  • w kategorii klas I – IV:

I miejsce – Szymon Sieroń (kl. I),

I miejsce – Magdalena Tąbor (kl. IV),

II miejsce – Fabian Jasiński (kl. IV).

  • W kategorii klas V – VIII:

II miejsce – Celina Sołtys (kl. VII).

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia dzięki uprzejmości SCKiB w Szczucinie.

Wycieczka do Teatru Groteska w Krakowie

10 kwietnia uczniowie starszych klas razem z p. M. Mółką , p. J. Grzesiak oraz p. D. Krupą uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.  Pierwszy punktem programu był  spacer z przewodnikiem po Starym Mieście.  Najpierw oglądaliśmy  Barbakan, budynek militarny o charakterystycznym kształcie ronda, będący najbardziej wysuniętą na północ częścią murów miasta , a następnie przeszliśmy przez Bramę Floriańską. Do dziś jest to jedna z najbardziej monumentalnych budowli średniowiecznych w mieście. Brama pojawia się w najstarszych materiałach źródłowych z 1307 roku, powstała więc prawdopodobnie w XIII wieku lub wcześniej. Obok niej zbudowano później Arsenał Miejski. Ten fragment miasta cudem przetrwał. Kiedy na początku XIX w. planowano rozebrać zaniedbane mury miejskie, prof. Feliks Radwański – twórca Plant – opublikował oświadczenie, w którym napisał, że mury należy zachować, gdyż chronią okolicznych mieszkańców od zanieczyszczonego powietrza, a także kobiety przed podwiewaniem spódnic przez wiatr! Taka ciekawostka😊. Dalej weszliśmy  na ulicę Floriańską, jedną z najważniejszych ulic w historycznym Starym Mieście w Krakowie, która została wytyczona w 1257 roku. Ogromna liczba podróżnych i kupców przemierzających Trakt Królewski szybko doprowadziła do powstania tam wielu hoteli i zajazdów. Zatrzymaliśmy się pod Domem Jana Matejki, gdzie  urodził się, mieszkał i pracował najsłynniejszy polski malarz historyczny XIX wieku, autor monumentalnych płócien odnoszących się do najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski. Obrazy Jana Matejki (1838-1883) od kilku pokoleń znane są każdemu Polakowi.

Ulica Floriańska  poprowadziła nas  do Rynku Głównego, gdzie można podziwiać symbole miasta – Sukiennice, Kościół Mariacki oraz wieżę będącą pozostałością po dawnym ratuszu, wszystkie te obiekty zbudowane w stylu gotyckim. W budynku przy Rynku Głównym 7 od połowy XVI do XVII wieku mieściła się pierwsza w Polsce poczta.

Później ulicą Bracką doszliśmy do Placu Wszystkich Świętych. Kiedy Kraków uzyskał wstępne prawa miejskie w 1220 r. na mocy pierwotnego „karty lokacyjnej”, to właśnie tam planowano zlokalizować rynek. Znajdują się tu dwa gotyckie kościoły – św. Franciszka z Asyżu i bazylika Trójcy Świętej, oba słynące z historycznego znaczenia, a także niesamowitych wnętrz wypełnionych dziełami sztuki z różnych epok. Wstąpiliśmy do  Kościoła OO. Franciszkanów, w którym podziwialiśmy polichromie i najpiękniejsze witraże St. Wyspiańskiego oraz stacje Męki Pańskiej J. Mehoffera.

Kolejny punktem wycieczki było przejście pod Uniwersytet Jagielloński – Almae Mater – najstarszą uczelnią nie tylko w Krakowie, ale w ogóle  w Polsce. Założona  jako Akademia Krakowska przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Staraniem pary królewskiej – królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły uniwersytet został odnowiony w 1400 roku. Dopiero w 1818 roku oficjalnie wprowadzono nazwę Uniwersytet Jagielloński. Tragiczne dla UJ były lata II wojny światowej, kiedy Niemcy zamknęli uniwersytet, aresztując i wywożąc do obozów koncentracyjnych 183 profesorów, asystentów i wybitnych uczonych z tej i innych uczelni Krakowa. Stamtąd udaliśmy się na ulicę Skarbową 2, gdzie mieści się teatr znany szczególnie z przedstawień lalkowych oraz spektakli  z nurtu teatru formy i tańca, czyli  Teatr Groteska.  Tutaj obejrzeliśmy  spektakl pt.  „Kapelusz za sto tysięcy” zrealizowany na podstawie powieści Adama Bahdaja. Uczniowie poznali główną bohaterkę sztuki – dwunastoletnią Krysię, zwaną przez kolegów w swoim gangu Dziewiątką. Za sprawą przypadku ta odważna, zaradna i skora do natychmiastowego działania dziewczynka przeżyła niesamowitą wakacyjną przygodę. Wcieliła się w rolę detektywa, próbując wyjaśnić tajemnicę kapelusza wartego 100 tysięcy.

Nieodłączny element każdej udanej wycieczki to oczywiście wizyta w każdemu znanej restauracji, która rzecz jasna, dopełniła  atrakcji wycieczki.

Pogoda dopisała, humory również, wycieczka, więc należała do udanych 🙂

Światowy Dzień Zdrowia

 W ZSP w Słupcu w drugim tygodniu kwietnia cała społeczność szkolna włączyła się w obchody Światowego Dnia Zdrowia, pod hasłem „ Moje zdrowie, moje prawo”. Wszyscy wychowawcy  przeprowadzili pogadanki w klasach na temat „ Moje zdrowie, moje prawo”. Tegoroczny temat został wybrany, aby bronić prawa każdego i wszędzie do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości warunków mieszkaniowych, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.  Uczniowie wykonywali plakaty promujące zdrowy styl życia. Ponadto w czwartek 11 kwietnia odwiedziła nas pani Pielęgniarka Dorota Woźniak, która przeprowadziła prelekcję dla uczniów na temat zdrowia. Przekazała uczniom wiele cennych wskazówek na temat zdrowego stylu życia, zwracała uwagę na badania profilaktyczne, higienę osobistą oraz zdrowe racjonalne odżywianie. Uczniowie słuchali naszego gościa  z dużym  zaciekawieniem. Podczas zajęć, nabywali i doskonalili umiejętności z zakresu mierzenia ciśnienia i tętna, dowiedzieli się jak wygląda i na czym polega  praca w służbie zdrowia. W tym dniu uczniowie z kl. 1 – 3 pracowali nad przygotowaniem zdrowych przekąsek, robili koreczki i szaszłyki z owoców, którymi częstowali starszych kolegów w szkole. Największą atrakcją rozwijającą sprawność ruchową  i promującą postawy prozdrowotne, wyczekiwaną przez wszystkich uczniów  w szkole były rozgrywki międzyklasowe w piłce siatkowej. Klasa III zmierzyła się z klasą IV, klasa V z kl. VI, a VII z VIII. Podczas rozgrywek,  uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności nabytych na lekcjach wf , mecze były bardzo wyrównane, każda klasa chciała wygrać, ale jak to w sporcie bywa ktoś musiał okazać się lepszy. Po zakończonych zawodach każda z klas otrzymała dyplomy. Obchody naszego Szkolnego Tygodnia  Zdrowia upłyneły w miłej i przyjaznej atmosferze, wszystkie działania udokumentowano zdjęciami, które zostaną opublikowane na szkolnej Stronie Internetowej i Gazecie Szczucińskiej.

Sukcesy Naszych Uczniów w Tenisie Stołowym

Dnia 25.03.2024r. Julia Kurnal reprezentowała naszą szkołę w Rejonowych Igrzyskach Młodzieży w Tenisie Stołowym w grze indywidualnej.  Zawody odbyły się na Hali Sportowej MOSiR w Tuchowie. Julka na tym Turnieju zdobyła 9 miejsce.

Natomiast 27.03.2024r. sześcioro uczniów z kl, III – VI (Anna Wróbel, Magdalena Tąbor, Maria Kurnal, Wiktor Kurnal, Bartosz Tąbor i Maciej Machura ) wzięło udział w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Tenisie Stołowym w grze drużynowej i indywidualnej, które odbyły się w Oleśnie.

Chłopcom nie poszło zbyt dobrze, pomimo pięknej gry i wysokich umiejętności, przeciwnicy okazali się dużo lepsi. Natomiast Dziewczęta spisały się na medal. Anna Wróbel najmłodsza uczestniczka Turnieju w grze indywidualnej zajęła 7 miejsce, otarła się o kwalifikację do zawodów Rejonowych. W grze Drużynowej Ania, Madzia i Marysia nie dały się rywalkom zdobywając II miejsce. Podczas rozgrywek dziewczynek emocje sięgały zenitu. Walczyliśmy ze strachem, ponieważ dziewczęta musiały się zmierzyć z przeciwniczkami z kl VI, smutek przeplatał się z radością, nie zabrakło również łez, pomimo wielu trudności udało się wywalczyć upragniony puchar, a na szyjach dziewcząt zawisły srebrne medale. Gratulujemy!!!

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej – eliminacje

Dnia 5 kwietnia 2024 roku w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie  odbyły się eliminacje gminne w ramach kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Spośród uczestników wyłoniono trójkę zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych:

I grupa wiekowa /klasy I-IV/

  1. m. – Wiktoria Makuchowska
  2. m. – Weronika Klara
  3. m. – Maria Kurnal.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy udziału i osiągniętych wyników.

Laureaci Gminnego Konkursu Profilaktycznego!

W czwartek 4 kwietnia 2024 r. odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Profilaktycznego organizowanego przez Burmistrza Szczucina wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szczucinie. Głównym celem konkursu skierowanego do uczniów klas I – VIII, w proponowanych trzech kategoriach konkursowych, była promocja zdrowego stylu życia, pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat uzależnień, ukazanie zgubnych skutków używek oraz wskazanie sposobów na mądre i bezpieczne spędzanie wolnego czasu. Miło nam poinformować, że laureatami konkursu profilaktycznego w kat. klas I-III, pod hasłem. „Wolni od uzależnień” zostali uczniowie naszej szkoły. Oto wyniki: I miejsce – Szymon Sieroń z klasy I I miejsce – Anna Wróbel z klasy III Pozostałym uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy za dodatkową aktywność i piękne prace, a są to: Karol Gaj, Antoni Kupiec, Piotr Drożdż, Jakub Gaj, Fabian Jasiński, Julia Kupiec, Piotr Wróbel. Laureatom i uczestnikom konkursu gratulujemy pomysłów i zaangażowania!!!

Skip to content